Skip links

Site içi seo ve site dışı seo önemi nedir

Site İçi SEO Nedir ?

Onpage SEO veya bilinen adıyla site içi SEO, site içerisinde bulunan bütün teknik ve yazılımsal işlemleri kapsayan sürece denilmektedir. İnternet sitenizin temelini ve arama motorlarının istediği bütün düzenlemeler site içi SEO optimizasyonları ile yapılmaktadır. Bu sürece başlamadan önce ilk olarak siteniz kapsamlı bir şekilde analiz edilir, ardından çıkan bütün hatalar SEO uyumlu bir şekilde düzenlenir.

Site İçi SEO çalışmalarının başlangıcında her zaman anahtar kelimelerin belirlenmesi ve içeriklerin kontrolü gerçekleştirilir. Sitenizde bulunan anahtar kelimelerin, aranma hacmine sahip olup olmasının, dışında markanıza uygun kelimelerin tespit edilmesi bu sürecimizde gerçekleşmektedir. Anahtar kelimeleri markanıza uygun bir şekilde belirlememizin amacı, hedef kitlenizle daha hızlı bir şekilde etkileşime geçmenizi sağlamaktır. Bu sayede hedef kitlenizin aradığı sorgulara kaliteli içeriklerle kapsamlı bir şekilde cevap vererek, istediğimiz performansı yakalamaktayız.

Bunların dışında site içi SEO çalışmalarında sitenizin arama motoru botları tarafından nasıl tarandığı detaylı bir şekilde incelenmektedir. Arama motoru botları tarafından sağlıklı bir şekilde taranamayan internet siteler, genellikle arama sonuç sayfalarında kendilerine yer bulamazlar. Bu nedenle teknik tarafta yaptığımız analizler sonucunda çıkan bütün hataları düzenleyerek, sitenizin temiz kod yapısına sahip olmasını ve doğru bir şekilde taranmasını sağlıyoruz.

Site Dışı SEO Nedir?

Site Dışı SEO (Off Page SEO) internet sitelerin güvenilir ve kaliteli kaynaklar tarafından tıklanabilir olarak aldığımız bağlantılara denilir. İnternet sitelerin daha iyi sıralamalar alması ve organik performansının artması için, kaliteli siteler tarafından önerilmesi gerekir. Arama motorları ve özellikle Google kaliteli sitelerden tıklanabilir bağlantılar alan, internet siteleri güvenilir olarak görmektedir.

Markanızın arama sonuçlarında başarı yakalayabilmesi Site Dışı SEO çalışmalarının doğru bir şekilde yapılmasından geçmektedir. Her insan kendi sitesi için, backlink satın alabilir, bu konuda herhangi bir sınırlama yoktur. Ancak backlink alırken, markanıza, anahtar kelimenize ve en önemlisi internet sitenize nasıl etki edeceği çok önemlidir.

Bu durumda bilirkişilerden backlink veya SEO tarafında yardım almanız sizin için iyi bir tercih olacaktır. Sitenize alacağınız bağlantılar, uzun vadede organik sıralamalarınıza ciddi anlamda etki edecektir.

Site Dışı SEO çalışmalarımızda sitenizin bulunduğu sektöre uygun backlink çalışmaları yaparak, markanızın hedeflediği başarıyı yakalamasında yardımcı oluyoruz.